Představení klubu Sportovní klub Libuš 838, z.s.

Fotbalový klub SK Libuš začal psát svoji historii v roce 1923, kdy parta nadšenců z řad Sokola Libuš založila fotbalový klub, tehdy ještě na periferii hlavního města Prahy.

Největší vzestup libušského fotbalu nastal až po roce 1990 a nejvíce pak v roce 1993. V tomto roce mužstvo dospělých postoupilo do Pražského přeboru. Ještě větší pozornost však v tomto roce vzbudili fotbalisté svojí účastí ve čtvrtfinále Poháru ČMFS, kdy jsme podlehli na našem hřišti ligovému Baníku Ostrava nejtěsnějším rozdílem 0:1, ale předtím postupně vyřadili o dvě třídy výše hrající Mladou Boleslav a v tu dobu prvoligovou Duklu Praha.

Jeden z dalších úspěchů zažil náš klub v sezóně 2001/2002, kdy jsme suverénním způsobem zvítězili v soutěži Pražského přeboru a postoupili do divize. O to více nás těší fakt, že převážná část mužstva byla vždy složena z vlastních odchovanců klubu.

Samostatnou kapitolu v našem klubu tvoří mládežnické oddíly, které jsou ročníkově seřazeny od mladších přípravky až po starší dorost, zároveň se v klubu staráme o tzv. "předpřípravku", kde je každoročně zapojeno okolo třiceti nejmenších hráčů, kteří ještě nemohou hrát samostatné soutěže a na fotbal se teprve připravují. Tato práce s mládeží se nám velmi vyplácí. Navíc jsme započali spolupráci se základními školami v našem blízkém okolí, kde jsou hráči našeho klubu umísťováni do tříd se širším sportovním zaměřením s důrazem na fotbal. Výsledky v mistrovských soutěžích nám dokazují, že se práce s mládeží daří, a to i ve velice skromných podmínkách, které máme k dispozici. V kategorii přípravek a mladších žáků jsme stálými účastníky Pražského přeboru, což je v této kategorii třetí nejvyšší žákovská soutěž v republice, v kategoriích U15 a U14 jsme účastníky celorepublikové soutěže. Několik sezón jsme byli i účastníky České žákovské ligy, nejvyšší soutěže žákovské kategorie v republice, a naše mužstva hrála mistrovské zápasy s žákovskými mužstvy ligových oddílů, jako jsou např. Sparta, Slavie, Bohemians, Liberec, Jablonec, Č. Budějovice, Příbram atd. V žákovské kategorii jsme také několikanásobným vítězem Pražského poháru. V kategorii dorostu jme již několikaletým účastníkem přeborových dorosteneckých soutěží a pravidelná umístění našich mužstev v popředí tabulky nám dávají velké naděje do budoucna. Ale i ostatní mládežnická mužstva jsou většinou umístěna na předních místech ve svých věkových kategoriích v soutěžích Pražského fotbalového svazu. Pravidelně každý rok odcházejí naši odchovanci z naší mládežnické základny ve všech věkových kategoriích do slavných pražských S - Sparty a Slavie. Také Bohemians i Viktorie Žižkov hraje s některými našimi odchovanci.

Široké zázemí v mládežnických kategoriích dává předpoklad dalšího úspěšného rozvoje klubu. Vždyť v jeho řadách v minulosti vyrostlo mnoho známých fotbalistů, jakými jsou např. Petr Rada, Tomáš Klinka, Michal Slavík, bratři Petrákové, Jiří Müller a další. Ze současných hráčů bychom mohli jmenovat např. Jirku Havránka, Ondru Vrzala.

Dále zde hrály nebo funkcionářsky působily další osobnosti fotbalu jako Milan Veselý, Jiří Ondra, Svatopluk Bouška, Jiří Rosický st., Miloš Beznoska, Juraj Šimurka, Jaroslav Marčík, Ivan Voborník nebo šéftrenér našich brankářů mládežnických mužstev Zdeněk Hruška.

Doufáme, že i v dnešní době se nám daří přitáhnout ke sportu další děti nejenom z blízkého okolí, ale všechny děti, které mají zájem věnovat se sportu!

 

Sportovní klub Libuš 838, z.s.
Pod Harfou 981/25
Praha 9
IČ : 01641379
Stadion:
Meteorologická 533
144 00 Praha 4
e-mail : sklibus@volny.cz
www.sklibus.cz